Zaostává opět Ostrava?

 rag    8.6.2018    Čtení na 3 min.

Aktuální rok 2018 ukazuje, že bude z pohledu přepravních výkonů zase o něco úspěšnější než rok předchozí. V porovnání s blízkými polskými letišti jsou počty v Mošnově stále konstantní a k nárůstu tak téměř nedochází.

Vyplývá to z údajů polských letišť, které nedávno prezentoval polský letecký portál portál pasazer.com. Na jeho webu se dočteme, že téměř všechna hlavní polská letiště hlásí dvouciferný nárůst počtu pasažérů za poslední měsíce. Například letiště Wroclaw obsloužilo v květnu celkem 288 000 cestujících, což oproti květnu roku 2017 činí nárůst celých 18%. O tento výsledek se postaral nárůst jak v nízkonákladovém segmentu (+30%), tak u klasických let. společností (+17%). Velmi úspěšná je i charterová přeprava, tam Wroclaw hlásí dokonce +133%. Od počátku roku odbavilo toto letiště již 1,15 mil. cestujících, což v porovnání se stejným obdobím minulého roku znamená 13% více cestujících.

Darusz Kuś, prezident letiště Wroclaw, řekl: "Ohromnou polpularitu má nabídka nízkonákladových dopravců a jejich nové trasy. Ty jsou cestujícími velmi využívány. Systematicky se také rozvíjí segment síťových mezinárodních linek, cesující získávají nové spoje do klíčových evropských portů. Výrazně také roste zájem nabídka cestovních kanceláří."

Letište Krakow

V květnu roku 2018 využilo služeb krakowského letiště celkem 611 493 cestujích (+16%). V absolutních číslech - + 83 tisíc cestujících více než v květnu 2017.

Na tomto nárůstu se podílelo několik faktorů. V květnu inauguroval lety do Odessy YanAir, velice využívaným se stala linka LOTu do Budapešti. Toto spojení využívá mnoho cestujících jako tranzitní do USA. Taktéž linka do Dubaje se teší stále větší přízně.

V absolutních číslech od počátku roku využilo krakowské letiště téměř 2,6 milionu cestujících, což činí nárůst 19%.

Katowice také rostou

Letiště v Katowicích zatím květnové statistiky neprezentovalo, nicméně předpokládáme i tento měsíc další růst. V dubnu letošního roku bylo na letišti v Katowicích odbaveno 293 500 cestujících (+23,9 %) Nárůst letového provozu byl zaznamenán také v segmentu jak pravidelné, tak i charterové přepravy. Sítě pravidelných spojení využilo 241 324 cestujících, to je o 40 175 více (+20 %). Významný (+49%) nárůst byl zaznamenán v charterové přepravě.

A co na to Ostrava?

V Ostravě se toho také událo "mnoho". Oznámení ČSA o navýšení frekvencí spojení do Prahy se nesetkalo s realitou. Těsně před začátkem provozu nových frekvencí ČSA zjistilo, že vlastně nemá letadla k zajištění těchto nových spojů. Je ale důležité říci, že vlastník ČSA, tedy společnost Travel Service, pronajalo několik letadel do Německa. Mnoho lidí tedy muselo své plány přehodnocovat a hledat alternativní způsoby dopravy do cílových destinací. Co toto "vykašlání se" na domácí zákazníky způsobí, si každý dovede domyslet sám.

Statistiky přepravy ostravské letiště vydává jen jednou ročně a to vždy na začátku roku, kdy prezentuje výsledky za minulý rok. Připomeňme si, že za minulý rok letiště hlásí 324 000 cestujících, což dělá +29%.

A to je tak asi všechno, co lze k ostravskému letišti napsat. Novinky v podstatě žádné, nové linky se zatím neohlašují, inzerované nové frekvence se v zápětí ruší. Je ale esenciálně důležité pro letiště nové linky získávat a rozvíjet! Způsobů je několik, od většího zapojení cestovních kanceláří (např. nabídkou celoročních letů), lobbování přímo v sídlech leteckých společností, zapojování širší veřejnosti apod. Ostravské letiště by také mohlo kopírovat úspěšné postupy polských letišť. Některé své návrhy jsme v minulosti několikrát prezentovali, zná je i MS krajský úřad. Tedy alespoň snad někteří lidé tam. Doufáme, že nyní už i samotný hejtman I. Vondrák, který na Twitteru prezentoval svou neznalost a napravil tak své faux-pas.

Statistiky ostravského letiště se snažíme získat, přineseme je v aktualizaci článku.

Diskuze k článku

Ambry | 14.9.2018
Já si myslím, že by něco mohlo ještě v zimním letovém řádu přibýt...Třeba Ryanair ještě nemá zimní letový řád, v Brně už ano. Mluvilo se o Barceloně, Belfastu,...A o Vídni.
Petr Zapletal | Nové linky | 11.9.2018
Zdravím,

máte někdo nějaké informace ohledně nových linek z ostravského letiště? Respektive víte, co alespoň představenstvo udělalo pro to, aby nové linky mohly vzniknout?

Děkuji.
agnes | letište ostrava | máchová | 27.8.2018
zcela neschopný management,to chce linky do irska,holandska,,,zaprdění lidi
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.